Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Gruodžio 3-oji – Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena

Šiandien visiems derėtų atkreipti dėmesį į neįgaliųjų problemas bei prisiminti, kad ištikusią bėdą sunku įveikti vienam. Palaikymo ir supratimo – kartais tik tiek pakanka, kad pavyktų nugalėti didžiausius rūpesčius.

1983 m. buvo pradėta aktyviai kovoti už tai, kad  žmonėms su negalia būtų suteiktos vienodos teisės bei sudarytos sąlygos pritapti visuomenėje. 1992 m. pabaigoje, Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-ąją Tarptautine neįgaliųjų žmonių diena.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Zigmantas Jančauskis pripažįsta, kad neįgaliesiems trūksta valdžios supratingumo ir dėmesio, tačiau prisimenama, kad dabar Lietuvoje sunku daug kam.

Šiuo metu vis dar laukiama, kada bus pradėtos vykdyti 2010 m. gegužės 27 d. priimtos Neįgaliųjų Teisių Konvenciją nuostatos.  Taip pat tikimasi, kad bus padidintos slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos bei senatvės ir neįgalumo pensijos. Jos, šaliai stengiantis atsilaikyti prieš ekonominę krizę, buvo sumažintos 2009 metais.

Beveik 10 proc., tai yra 260 000, Lietuvos gyventojų yra neįgalūs, tačiau tai tik oficialus skaičius. Zigmanto Jančauskio manymu, neįgalumo poreikių nustatymo tvarka yra perdėtai sugriežtinta, tad dalis neįgaliųjų yra pripažįstami darbingais.

Įsidarbinti neįgaliesiems tikrai yra sunku, tačiau Zigmantas Jančauskis pastebi, kad ir patys neįgalieji gerokai aptingo bei prarado norą dirbti. Į valdžios atstovų daržą taip pat galima mesti akmenį, kadangi jų priimami įstatymai skirti verslininkams, o ne neįgaliesiems.

„Kol kas iš bado nemirštame – nėra taip blogai. Kai dabar tokia sunki ekonominė situacija visoje Europoje, negalime labai „draskytis“. Atrodo, kad iš tiesų nemaža dalis biudžeto skiriama neįgaliesiems, tačiau žmogus vis tik nelabai tuos pinigus jaučia“,- mintimis dalijasi Z. Jančauskis.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas džiaugiasi, kad gruodžio 3 d. kalendoriuje yra pažymėta kaip Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. Šiuo laikotarpiu neįgaliųjų draugijos organizuoja įvairius renginius, kviečiasi valdžios atstovus bei taip gali atkreipti dėmesį į savo problemas.

„Reikėtų dar aktyviau išnaudoti šią dieną, o tam kolegos turėtų labiau pasistengti“,- mano Zigmantas Jančauskis. Jo nuomone, Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena tikrai nėra kokia nors šventė ar proga sveikinti vieni kitus, tačiau šios dienos egzistavimas parodo, kad visuomenė nėra abejinga žmonėms su negalia.

 

Živilė Radytė


Griežtai draudžiama www.kretingos.info paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti aktyvią www.kretingos.info nuorodą kaip šaltinį.


Kretingos.info

123456