Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Svarsto Darbo kodeksą

Naujasis Darbo kodeksas - ginčų objektas.

Naujasis Darbo kodeksas – ginčų objektas.

Seimas pradėjo svarstyti Seimo nario Tomo Tomilino pristatytas Darbo kodekso ir lydimųjų teisės aktų pataisas (projektas Nr. XIIIP-69), kuriomis siūloma atidėti dalies priimtų socialinio modelio įstatymų, tarp jų – ir naujojo Darbo kodekso, įsigaliojimą pusei metų. Pagal teikiamus pakeitimus patvirtinti socialinio modeliai įstatymai įsigaliotų nuo 2017 m. liepos 1 d.

Pasak projektų iniciatorių, atidėjus naujų nuostatų įsigaliojimą per šį laiką būtų pateiktos ir apsvarstytos reikiamos pataisos, kurios labiau subalansuotų darbuotojų ir darbdavių interesus ir atitiktų Lietuvos gyventojų lūkesčius. „Šios įstatymo pataisos gimė intensyviai bendradarbiaujant su socialiniais partneriais. Vakar vyko intensyvūs ir labai konstruktyvūs susitikimai su visais darbdavių atstovais, pradedant nuo smulkiųjų darbdavių konfederacijų iki investuotojų“, – sakė Seimo narys T. Tomilinas. Pasak parlamentaro, struktūrinė reforma bus tęsiama, o pagrindinis tikslas – darbo santykių liberalizavimas – bus išlaikomas.

Seimo narys T. Tomilinas patikino, kad pensijų indeksavimas startuos sausio mėnesį ir dėl to pensijos padidės vidutiniškai 15 eurų per mėnesį, taip pat, kaip ir planuota, bus išplėstas motinų ir slaugytojų draudimas.

Teikiamais lydimojo Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimais siūloma panaikinti nuostatą, kad terminuotoms darbo sutartims nedarbo draudimo įmokos tarifas būtų didinamas dukart, taip pat numatoma atšaukti numatytas „Sodros“ įmokų lubas ir įsipareigojimą kitąmet 1 procentiniu punktu mažinti darbdavio įmoką „Sodrai“, o vėliau kasmet dėl to spręsti.

„Jeigu mes darome reformą, kuriai nepritaria absoliuti dauguma Lietuvos žmonių ir mes susiejame kartais galbūt ne visai susiejamus dalykus, jeigu mes darbo santykių reformą pradedame ne nuo dialogo, o nuo socialinio konflikto, tai vadinti struktūrine reforma ne visai kyla ranka“, – posėdyje kalbėjo parlamentaras T. Tomilinas. Anot jo, sutarta, kad konstruktyvus socialinis dialogas vyks išplėstiniu trišaliu formatu.

Po pristatymo už projektus balsavo 64 Seimo nariai prieš – 14, susilaikė 19 parlamentarų. Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Socialinių reikalų ir darbo komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti gruodžio 13 d.