Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Virusinis meningitas: ar tai labai grėsminga liga?

Prasidėjus rudeniui daugėja susirgimų oru lašeliniu būdu plintančiomis užkrečiamomis ligomis. Dažniausiai sergama ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, tačiau neretai diagnozuojamos ir kitos, taipogi oru lašeliniu būdu plintančios užkrečiamosios ligos, pavyzdžiui, virusinio meningito atvejai.

Panevėžio regione šiemet (sausio – rugsėjo mėn.) registruota daugiau nei trigubai išaugęs virusinio meningito atvejų skaičius, palyginus su pernai tuo pačiu laikotarpiu (atitinkamai 13 ir 4 atvejų). Pacientų amžiaus vidurkis 37,5 m.

Kas sukelia virusinį meningitą ir kaip juo užsikrečiama?

Virusinį meningitą gali sukelti įvairūs virusai: pūslelinės (Herpes), erkinio encefalito, tymų, gripo, parotito, poliomielito, enterovirusai ir kiti. Virusinio meningito paplitimas, lyginat su bakterinio, yra daug didesnis.

Dažniausiai užsikrečiama nuo sergančio asmens su įkvepiamu oru, į kurį sukėlėjai patenka kosint, čiaudint arba per burną (su maistu, per neplautas rankas). Galimas užsikrėtimas ir per urogenitalinės sistemos organų gleivinę bei uodams ar erkėms pernešant ligos sukėlėjus.

Kaip pasireiškia virusinis meningitas?

Virusinio meningito simptomai ne tokie ryškūs kaip bakterinio, bendra ligonio būklė geresnė. Liga gali pasireikšti šiais simptomais: karščiavimu, galvos skausmu, bendru silpnumu, pykinimu, vėmimu, kaklo raumenų įtempimu, dirglumu.

Nors virusinio meningito paplitimas gan nemažas, tačiau užregistruojamas atvejų skaičius nėra didelis dėl mažo į medikus besikreipiančių asmenų skaičiaus, kuomet sergama lengvomis ligos formomis. Dažniausiai virusiniai meningitai praeina savaime per 5-7, rečiau – 10-14 dienų, dažniausiai be komplikacijų ir liekamųjų reiškinių.

Kaip apsisaugoti nuo virusinio meningito?

Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Rekomenduojama vakcinacija nuo ligų, nuo kurių yra skiepai: erkinio encefalito, parotito, tymų, gripo, poliomielito. Virusinio meningito profilaktika susijusi su daugelio virusiniu kvepavimo taku infekciju profilaktika, jų ankstyva diagnostika ir tinkamu gydymu.

Vilda Bajoriūnienė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
Panevėžio departamentas